Press "Enter" to skip to content

Aposteze, aneb je možné se zbavit křtu?

Poznámka: Tento článek vychází z osobní zkušenosti nabyté v roce 2019. Předem podotýkáme, že každý případ může být jiný, stejně jako na každé farnosti pracuje jiný kněz s jinými názory…

Co to vlastně je aposteze? Inu… Ve většině křesťanských zemí je zvykem pokřtít malé dítě a tímto jej zařadit mezi členy církve. Dospělý člověk pohanské víry, který v mládí nedobrovolně prošel rituálem křestu, však může cítit potřebu vystoupit z dané církve, a tímto tento rituál zpětně zrušit. Tento článek proto pojednává o tom, jak a zda vůbec, je možné křest zrušit.

Špatnou zprávou je, že křestu se jako provedeného rituálu nelze zbavit, stejně jako není cesty, jak být odstraněn z knihy pokřtěných (Kánon 751 CIC 1983 a článek 15 Listiny základních práv a svobod). Lze však provést tzv. apostezi, tj. vystoupení z křesťanské církve, která křest provedla. V České republice se v současnosti jedná o symbolický akt (na rozdíl od např.Německa a Polska, kde církev podle počtu členů dostává peníze), pro mnohé je to však akt zcela zásadní.

Kudy na to?

Teorie je taková, že člověk zajde/napíše na farnost, kde byl pokřtěn, a oni už to zařídí. Snad to takhle běžně funguje, osobní praxe našeho člena je však poněkud komplikovanější…

Dále popisujeme osobní zkušenosti člena Sněmu pohanských obcí, který se nakonec úspěšně prošel apostezí:

“ Vše začalo 4.6.2019, když jsem navštívil faru u kostela, ve kterém mě rodiče nechali pokřtít. Po počátečním zmatení kněze, který nechápal, proč bych chtěl Římskokatolickou církev opustit, mě pozval dovnitř, vytiskl mi formulář Brněnské diecéze a pomohl mi v knihách pokřtěných najít detaily mého křestu (má matka si pamatovala jen, že to bylo v létě). Formulář jsme společně vyplnili a já jsem spokojeně odešel domů.

15.7.2019 mi přišel dopis vysvětlující, že brněnský ordinář není v této věci kompetentní, že se musím obrátit na ordinář Arcidiecéze pražské, na jejímž spravovaném uzemí mám trvalé bydliště.

16.7.2019 jsem napsal email na pražskou arcidiecézi. Po pár dnech jsem dostal odpověď, že pražská arcidiecéze konat nemůže, protože můj křest proběhl v Brně. Takže ´Hlava 22´…..

Chtělo to ještě pár emailů na téma: ´Je tohle vtip? Kdo je váš nadřízený?´ a podobně… Nakonec mi přišla odpověď, že to Brno by mělo požádat Prahu o spolupráci, ale že se tedy z Prahy ozvou do Brna a dodají svoji spolupráci stejně jako znovu vyplněnou žádost.

Začátkem prosince jsem si zavolal na faru do Brna, jak to tedy vypadá s tou mou apostezí? Nemají jich přece tolik, aby to nemohli vyřešit… Dozvěděl jsem se, že všechno bylo vyřešeno a potvrzení mi bylo před více než měsícem odesláno poštou. Dodnes jsem nic neobdržel… Po opakované urgenci jsem emailem obdržel scan daného dokumentu.

29.12.2019, o šest měsíců od začátku procesu, jsem v emailové schránce našel email potvrzující, že jsem vyčleněn z církve z důvodu aposteze. „

A přání na konec:

„Pokud byste snad někdo tímto ´rituálem´ chtěli projít, přeji Vám, aby celý tento náročný proces byl jako z učebnice a vše bylo vyřešeno už Vaší první žádostí. Na druhou stranu, křest je přeci jen dnes pouze kus papíru…“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.